Ryby, sex, rock'n'roll a jiné drogy: Maschův deníček

28.2.2015 / rybník Pokutník u Velkých Popovic

28.2.2015 / rybník Pokutník u Velkých Popovic

(Ne)dírkování s kajakem na Pokutníku

Autor: Michal Mrskoč, 28.2.2015

Miluju zimní lov ryb na dírkách. Loňská zima stála za pendrek, snad ani nezamrzlo. Letošní na tom byla jen o chlup lépe, ale když už byl led, který by rybáře unesl, tak jsem neměl čas. Dnes ráno jsem využil asi poslední letošní šance a vyrazil s tátou na dírky. Ale pro jistotu jsem přibalil i kajak.

V Petříkově, pouhý jeden kilometr od Velkých Popovic, je pod lesem nově otevřený soukromý duhákodrom, který se jmenuje Pokutník. Z Prahy je to po dálnici dvacet minut, tak stačí jen zavolat Vítkovi Bardonovi, který revír provozuje, zjistit stav ledu, hodit kajak na auto a za chvíli jsme tam.

Pás vody u lesa je bez ledu, už tu prohazuje vodu jedna dvojice a celkem úspěšně. Voda je ale podél břehu pod stromy dost kalná a tak odhaduji, že pod ledem a u přítoku by mohla být čistší a pstruhům víc vyhovovat. Stejně tak mám zkušenost s tím, že na podobně napůl zaledněné vodě jsou ryby spíš v části pod ledovou pokličkou. Led ale není dost silný na to, aby mne unesl, a tak musím využít kajaku, abych se na vyhlédnutá místa dostal.

Nejprve jsem si rozjezdil nájezdovou plochu
Nejprve jsem si rozjezdil nájezdovou plochu

Pak mohutnými záběry nabrat rychlost...
Pak mohutnými záběry nabrat rychlost...

...a vyhoupnout se na silnější led.
...a vyhoupnout se na silnější led.

Za chvíli už nástraha klesá do ledové dírky.
Za chvíli už nástraha klesá do ledové dírky.

Dírkování z kajaku
Dírkování z kajaku

Buď byly moje teorie o pstruzích pod ledem v čistší vodě špatné, nebo jsem ryby prostě svým hrkáním s kajakem na ledu vyplašil. Během následující hodiny jsem dostal jen tři menší záběry, které jsem neproměnil. Ostatní lovící ze břehu jsou o dost úspěšnější, každou chvíli někdo tahá rybu. Vítek už taky zve na opečenou klobásu a tak prohlašuji letošní alespoň symbolické dírkování za ukončené.

Po obědě už jsem příliš líný se znovu kačkat s kajakem po ledě a tak jsem se přidal k břeholovcům. Záběry na přívlač jsou velmi vlažné, ryby do nástrah je klovou zavřenou hubou. To se dramaticky změní, když místo twistříka na jigovou hlavičku napichuji žížalu. Potahovaný hnojáček dráždí k poctivým záběrům nejen početnou obsádku duháků, ale ještě v mnohem větší míře hladové kapří dorostence, kterých jsme tu nakonec chytili více než třicet.

Až budete přemýšlet, kam narychlo (a z Prahy blízko) vyrazit pro pár duháků nebo se jen pobavit na účet kapří drobotě, vzpomeňte si na Pokutník.
Mimochodem, můžete si tu od Vítka půjčit i nejrůznější kajaky, vyzkoušet je a propadnout jejich kouzlu :-)


comments powered by Disqus


Reklama

Entropie - profesionální tvorba www stránek