Ryby, sex, rock'n'roll a jiné drogy: Maschův deníček

Instagram

Instagram

Instagram nejen pro kajakáře

Autor: Michal Mrskoč, 30.7.2015

Dneska to nebude o konkrétních zážitcích, ale spíš o jejich uchovávání a sdílení. A hlavně o prohlížení a inspiračním kochání.

Každý den jezdím do práce a z práce - denně zhruba hodina strávená trochu nudně na sedačce tramvaje. A porotože mám takzvaně chytrý telefon a připojení na internet, tak ten čas krátím prohlížením aplikace Instagram. Co že to je?

Co je Instagram

Istagram je aplikace pro mobilní telefon, sloužící ke sdílení a prohlížení fotek (a nově i krátkých videí). Ale pozor, i když nemáte smartphone s datovým připojením, nemusíte končit se čtením. Instagram si můžete (s určitým omezením) prohlížet i v počítači.

Ve zkratce lze říci, že Istagram vám bude při spuštění zobrazovat čerstvou porci fotek od vašich přátel. Co dělá Instagram? Instagram umožňuje prohlížet fotografie vybraných uživatelů, jejich fotky komentovat a hodnotit. Dále můžete prohlížet fotky podle témat resp. klíčových slov. A samozřejmě můžete vkládat vlastní fotografie a opatřovat je popisky a značkami.

Instagram v mobilu

Jestliže chcete s Instagramem začít, budete si muset do telefonu nainstalovat aplikaci. Podle typu vašeho telefonu (resp. jeho operačního systému), máte na výběr z několika typů. Pro iPhone a Android je pochopitelně nejlepší originální Instagram, pro Windows Phone doporučuji aplikaci 6tag. Po nainstalování si vytvoříte velmi rychle a snadno účet (ke kterému potřebujete jen emailovou adresu). Nebojte se, aplikace umí česky a jak registrace, tak používání jsou velmi jednoduché a intuitivní.

Fotografie, které se do Instagramu vkládají, mají jednotný čtvercový formát. Pokud budete vkládat fotku jiného formátu, aplikace vám pomůže s jejím oříznutím na čtverec. Pokročilý uživatel pak může doinstalovat a použít nějakou rozšiřující aplikaci, která podlouhlé fotky na čtverec neoříznou, ale doplní o pozadí s vybranou barvou (např. NoCrop).

V dalším kroku vám systém nabídne úpravu fotky pomocí filtrů. Filtry upravují jas, kontrast, barevnost, rámeček a spoustu dalších vlastností fotky. Přednastavených filtrů je v Instagramu požehnaně, ale pamatujte - méně je více a dobrá fotka filtry nepotřebuje.

Ještě před odesláním vaší první fotky můžete přidat popisek a takzvané hashtagy. To jsou klíčová slova, podle kterých ostatní uživatelé Instagramu mohou vaši fotku najít. Každý tag začíná značkou mřížky # (mřížka, to je ten záhadný haš:-). Pozor - tagy Instagramu neumí moc dobře diakritiku (háčky čárky) a neumí pracovat s mezerami mezi slovy. Podívejte se, jak je možné fotky tagovat:

Instagram: Dnešní ráno bylo ideální pro lov sumců. Popisek a tagy mohou vypadat třeba takto:
Dnešní ráno bylo ideální pro lov sumců. #sumec #rybareni #ryba #kayakfishing #kayak #fish #catfish

Možná, že jako já, budete chtít najít pro svoje fotky na Instagramu odběratele z celého světa. Potom je vhodné minimálně hashtagy psát i anglicky.

První fotku máte tedy vloženou na Instagram a můžeme se podívat, co se tu dá dělat dál. Pokud si svůj profil nepřepnete na takzvaně privátní, tak vámi vloženou fotografii uvidí každý, kdo si vás zvolí ke sledování, a každý, kdo bude hledat vámi použitý hashtag.

Systém Instagramu každý hashtag automaticky přemění na odkaz. Takže kliknutím na #sumec se můžete podívat, kdo další dal tuto značku svojí fotce. Značky (a uživatele Instagramu) můžete také libovolně vyhledávat, stačí použít ikonu lupy.

Podobně jako hashtagy fungují v Instagramu symboly zavináče - pokud do popisku své fotky napíšete @pepa, bude to přeměněno na odkaz vedoucí na Pepův profil na Instagramu. Zároveň Pepa dostane zprávu, že jste se o něm v příspěvku zmínili. Jak takový profil vypadá na počítači, se můžete podívat kliknutím na @maschakayak.

Fotky jsou řazeny od nejčerstvějších až do hlubin času. Při procházení fotek na telefonu pak můžete fotky hodnotit (dávat srdíčka těm, které se vám líbí) a komentovat. Je vhodné v komentáři přidat zavináč se jménem toho, komu je vzkaz určen. Tak budete mít jistotu, že se o komentáři dozví.

Jde toho dělat na "Instáči" ještě víc, ale to už je pro trochu zkušenější uživatele. Je zbytečné to popisovat, věřím, že na další funkce přijdete snadno sami.

Instagram v počítači

I když nemáte na Instagramu uživatelský účet, můžete se Instagramem na počítači proklikávat. Stačí vstoupit do Instagramu jinou stránkou, než je ta úvodní. Třeba tudy: #kayakfishing

Bez přihlášení ale nebudete moci aktivně hledat tagy a uživatele, nebudete moci vkládat fotky, hodnotit a komentovat a hlavě ukládat si zajímavé autory fotek ke sledování. Existuje ale několik řešení. Například, pokud používáte ve svém počítači pro sledování internetu prohlížeč Chrome, můžete si do něj stáhnout a nainstalovat takzvané rozšíření Instagram for Chrome - zde (bohužel s reklamou a bez možnosti vkládat fotky). Nebo použít některou z několika jiných aplikací pro počítač - zde je jejich přehled.

Koho sledovat?

Tak samozřejmě mě :-D Stačí najít uživatele @Maschakayak :-)
A můj druhej účet se sbírkou Rapal @My_Rapala :-)
Určitě si rychle najdete okruh lidí, kteří vás budou denně zásobovat porcí luxusních foteček podle vašeho gusta. Pokud se jako já zajímáte o rybaření z kajaku, tak tady mám pár jmen do začátku:Reklama

Entropie - profesionální tvorba www stránek