Ryby, sex, rock'n'roll a jiné drogy: Maschův deníček
karabiny
Autor: Michal Mrskoč, 29.8.2014
Co na kajaku není přivázáno, tak je ztraceno. Připevnění pádla k lodi považuji dokonce za jedno z klíčových bezpečnostních opatření, bez kterého nevyjíždím ani na obecní rybník. Dále je vhodné přivazovat pruty, přidělaný mám podběrák nebo vylovovací kleště, občas připnu krabičku s nástrahami. Karabinu budete také potřebovat na kotevní trolej. Po dvouletém zkoušení a testování nejrůznějších šňůrek, špagátků a gumiček můžu snad předat pár zkušeností.
Když se řekne karabina, tak jako první se vám nejspíš vybaví hasičské karabiny nebo jejich napodobeniny. Název "hasičské" je možná trochu zavádějící, hasiči je už dávno nepoužívají, ale koupit je lze v každém lepším železářství. Hasičské ocelové karabiny jsou z velmi kvalitní povrchově ošetřené oceli, která nerezaví. Vyrábějí se v nejrůznějších velikostech. Nevýhodou je především vyšší váha, ostrý zobák v zámku (k tomu se ještě vrátím) a u některých je pro pružinu a čepy použit reznoucí materiál. Mám je na kotevní trolejce, na které váha nevadí. Jinak je moc rád nemám, hlavně kvůli tomu zobáku. Cena se u nereznoucích (pozor, ne nerezových) karabin velikosti okolo 5-7cm pohybuje od 100 do 200 Kč.
Hasičská karabina má nejhorší zobák ze všech, má hned několik ostrých hran.
Tvarové napodobeniny horolezeckých karabin z výrazně lehčího a také nekorodujícícho kovu můžete koupit jako klíčenky. Také jsou mnohem levnější, číňan je prodává už za dvacku. Jednou z nevýhod je znovu zobák v zámku. Druhou nevýhodou je velmi nízká pevnost. Roztáhnete a zdeformujete ji už pouhým tahem ruky. Ovladatenost karabiny zmrzlou nebo do rukavice oblečenou rukou je mizerná.
Vlevo lezecká mikrokarabina na zavěšení horolezeckého materiálu, vpravo levné klíčenkové hliníkové napodobeniny hasičských karabin. Velikost cca 5cm.
Horolezecké karabiny jsou další možností v tomto oválném tvaru. Horolezecké karabiny jsou lehké, přitom velmi pevné a odolné proti deformaci. Jsou stoprocentně nekorodující. Prodávají se ve velmi široké paletě tvarů a lze bez problémů sehnat karabiny bez zobáku. Nicméně klasická horolezecká karabina je zbytečně velká a drahá, cena začíná někde okolo 150,- Kč. Prodávají se s rovným, prohnutým nebo drátěným zámkem. Drátěný zámek je odolnější mechanickému poškození (třeba zadření zámku pískem), ale vyžadují zobák. Do karabiny s prohnutým zámkem se lépe zacvakává lano. Velmi dobře si je dovedu představit na kotevní trolejce, tam větší velikost zlepšuje manipulovatelnost. Trochu obtížněji se tyhle pevné karabiny bez zobáku shání v malých velikostech vhodných pro připnutí materiálu.
Se zobákem jsem se v nejrůznějších situacích hodně nazlobil. Podívejte se na obrázek a uvidíte rozdíl. Klasický tvar karabin obsahuje pro západku zámku jakýsi výřez - zobák. Modernější typy karabin mají celé tělo hladké a bez místa, do kterého se může lano nebo cokoliv jiného zachytit. A že se zachytí v zrovna nežádoucí chvíli, na to vemte jed. Hlavně při odkotvování v opravdu silném proudu je zakousnutý pramen lana velmi nebezpečný.
Vlevo klasický tvar se zobákem, vpravo moderní tvar zvaný key lock
Pro pojištění věcí před pádem z lodi lze také použít nejrůznějších visaček, šňůrek na zavěšení telefonu apod. Tváří se jako nerezové či chromované, nemají velkou váhu a jsou za pár korun. Bohužel jejich vnitřní části, jako pružinka a čep, začnou korodovat obrovskou rychlostí. Karabinka se přestane dovírat nebo naopak nepůjde otevřít. Jsou tak mrňavé, že v zimě s ledovou rukou nebo v rukavici se při jejich otvírání budete vztekat, to zaručuju.
Karabinky z visaček, velikost cca 3cm.
Velkým zklamáním pro mne byla objednávka "telefonní" šňůry s nerezovými karabinkami z DX shopu. Popsáno to měli dokonce jako paddle leash, neboli držák pádla. Po první výpravě čepy a pružinky uvnitř zkorodovaly, zadřely se a karabiny jsou nepoužitelné. Zbyla telefonní šňůra.
Paddle leash z DX shopu. Velikost karabin cca 2cm.
Pokud chce člověk opravdu nereznoucí tutovku, navíc s maximální ovladatelností jednou rukou i ve ztížených podmínkách, měl by sáhnout pro jachtařských speciálech. Pevné a solidní. Bohužel jsou pro upevňování většiny věcí na kajaku extrémně težké. Dostat při zdolávání ryby touhle karabinou klepec přes klouby prstů nebyla žádná parádka. No a ta cena je také trochu vyšší. Podobné karabiny můžete vidět na psích vodítkách, také jsem jednu vodítkovou zkoušel, ale zrezla v ní pružinka a nešla vyměnit. Ovladatelnost a bytelnost těchto karabin je skvělá.
Jachtařská karabina, velikost cca 8cm.
Jachtařská karabina má skvělou ovladatelnost i v rukavici, ale je těžká a drahá. Jak si ponechat ergonomii a přitom zlehčit? Plasty! Náhodou jsem narazil na krámek výrobce klíčů a objevil vzpomínku na dětská léta a klíče nošené na extra moderních a šviháckých telefonních šňůrách. Je to lehké a velmi dobře ovladatelné. A i se šňůrou to celé stojí pod padesát korun. Pravda, také to má uvnitř reznoucí pružinku, ale během minuty jí vyměníte za jinou, vybranou z propisovačky. Na jednu šňůru jsem našil pásek suchého zipu a používám ji na pádlo. Na dalších mám na hulváta provlečenou holčičí gumičku do vlasů a tu navlékám na rukojeť prutu.
Klíčenka z osmdesátých let. Velikost karabiny cca 7cm.
Na závěr snad jen zmínka o uvazování prutů na kajaku. Pruty jsem přidělával různě, ale vždy mi při manipulaci s prutem šňůry vadily. Nakonec vyzkoušel připojení na patce rukojeti a to mi vyhovuje zatím nejlépe. Na pruty, které používám na kajaku jsem našrouboval mosazné očko. Aby ho bylo kam našroubovat, vlepil jsem do spodní částu kus korku.
Kroužky na pruty - vlepený kus korku s vrutem
Tak to by bylo něco málo o karabinách. O šňůrách, špagátcích, gumicukách a dalších spojovacích částech, navázaných na karabiny napíšu za nedlouho samostatný článek.
A jaké máte s karabinami zkušenosti vy? Podělte se o ně v diskuzi dole na stránce.
Líbí se vám článek? Nestyďte se kliknout :-) Dík
A nebo rovnou sdílejte: