Ryby, sex, rock'n'roll a jiné drogy: Maschův deníček

29.4.2014 / Německo, Fehmarn

29.4.2014 / Německo, Fehmarn

Rybaření na baltském Fehmarnu (+ video)

Autor: Michal Mrskoč, 19.7.2015

Poté, co naše výprava do Dánska skončila tak trochu fiaskem, jsme hledali jiné místo pro jarní mořský lov. Místo, na které se nebudeme trmácet několik dní a na kterém je kromě mořských pstruhů šance chytit i jiné druhy ryb.

Doporučen nám byl německý ostrov Fehmarn, na dohled dánských břehů. Okolo ostrova je i několik míst s trochu větší hloubkou a tedy šancí chytit kromě mořáků a jehel ještě tresku, a snad i dokonce lososa.
Fehrman má svoje kouzlo a nakonec jsme ho navštívili dva roky po sobě. Tady je pár postřehů, fotek a video z obou výprav. (a tady je mapa, ať to dlouho nehledáte :-)

Most na ostrov Fehmarn
Po tomhle mostu na Fehmarn přijedete.

Ubytování

Zatímco pronajímání dovolenkových domků ve Skandinávii má velkou tradici a stačí otevřít weby Novasol či Casamundo a budete se probírat stovkami nabídek, tak sehnat domek v Holštýnsku zas taková sranda není. Nota bene pro rybáře. Nemnohé nabídky jsou roztříštěny po spoustě bezvýznamných inzertních webů a informace o domcích jsou dost kusé.

Zapomeňte na domky kousek od břehu moře, v Německu se staví daleko od vody. Nejbližší vzdálenost od domků k vodě je většinou v řádu stovek metrů. Zapomeňte také na možnost vypůjčení si rybářské lodě, v úvahu padá pouze kutr s kapitánem za nepěknej balík. Zapomeňte na přístřešek pro uložení rybářských krámů a pokud si chcete z dovolené přivézt nějakou čerstvou rybu, tak zapomeňte na filetovací stoly a místa pro čištění ryb. Budete to partyzánsky kuchat kde se dá. A pokud se v popisu domku píše, že je k dispozici mrazák, raději si informaci opakovaně ověřte u majitele. My jsme byli po telefonickém dotazu ujištěni, že mrazák je, abychom pak v osmi lidech nevěřícně koukali do pětilitrové mrazící zásuvky v jedné ze dvou ledniček.

V průlivu pod mostem jsou tresky
V průlivu pod mostem jsou tresky

Ostrov není moc velký, v průměru má nějakých dvacet pětadvacet kilometrů. Z prostředku jste na jakémkoli břehu za maximálně dvacet minut. Na otevřeném Baltu fouká a to tak že často a hodně. Podle směru a síly větru budete každý den vybírat, kde budete lovit. Doporučuji tedy najít si ubytování někde uprostřed ostrova, ať máte to dojíždění k vodě vždy co nejkratší. Nicméně, oba naše výlety jsme odchytali nejvíce na západním a jihozápadním pobřeží.

I hladina jako zrcadlo se tu dá zažít, ale je to spíš výjimka.
I hladina jako zrcadlo se tu dá zažít, ale je to spíš výjimka.

Termín

Na Fehmarnu začíná sezóna mořských pstruhů o něco později než v Dánsku, nebudete se tedy pravděpodobně prolamovat pobřežním ledem. Pstruzi jsou u břehů Fehmarnu podle teploty někdy od dubna do října. V květnu začíná tah mořských jehel a ze začátku táhnou údajně ty největší kusy. Můžete jet na Fehmarn i v létě, ale to tu bude asi spousta německých dovolenkářů, sportovců (Fehmarn je vyhlášenou lokalitou pro surfkitting) a ryby bude možné lovit až se setměním. My jsme si vybrali přelom dubna a května a údajně jde o jedno z top období.

Maximum, co se dá ve vlnách ustát
Maximum, co se dá ve vlnách ustát

Kde chytat

Jak už jsem psal, hrozně záleží na větru, odkud a jak silně bude foukat. Úplné zrcadlo můžete zažít taky, ale pro lov je lepší zčeřená hladina. Jak pstruzi, tak jehly jsou těsně pod ní a v mírném větru berou lépe. Oba rybí druhy se drží břehů, kde hledají krevety a smáčky. Chytat je můžete buď ze břehu, ale většinou vláčkaři a muškaři oblékají neoprenové broďáky a jdou do vody co to dá (tedy nejčastěji nějakých deset metrů). Odtud můžete při extrémně dalekých hodech chytit i tu tresku, ale pokud se chcete této rybě věnovat cíleněji, budete potřebovat plavidlo. My jsme si brali kajaky a druhý rok i motorovou pramici a nafukovací člun. Míst, kde dostat větší loď na vodu tu pár je, doporučuji prozkoumat podrobně letecké mapy na Google.

Při obou našich výpravách převládaly severní a východní větry, takže jsme se pohybovali nejčastěji na západním a jihozápadním břehu. Navštívili jsme několikrát i severní a východní stranu ostrova, ale moc úspěšní jsme zde nebyli. Východní stranu přitom bedekry označují jako jeden z nejlepších spotů na ostrově a dokonce vizuálně ta místa "smrděla" rybou. Ale ani na tak typických flecích, přesně jak z brožury lovců mořských pstruhů, jsme neudělali rybu.

Místo jak z učebnice.
Místo jak z učebnice, chybí tu jen jedno - pstruzi.

Jak a co chytat

O mořácích a jehlách už byla částečně řeč. Jako nástrahy nám nejlépe fungovaly plandavky a minipilkinky do nějakých pěti šesti centimetrů. Na přívěs s mouchou jsme měli záběry většinou nedobrané. Já jsem byl docela úspěšný i s woblery, štíhlé mělce jdoucí typy jako Rapala Team Esko, Countdown nebo Jointed.
Oba druhy ryb jsem chytil i na trolling za kajakem, ale na nástrahy jdoucí hlouběji - Taildancer a Shad Rap Deep Runner nebo Salmo Hornet.

Mořský pstruh na Shad Rap Jehla na Team Esko Mořský pstruh na Salmo Hornet

Jeden den jsem si skvěle zachytal platýze. Našel jsem velkou písečnou plotnu s hloubkou skoro tři metry, do které vbíhal kamený násep. Před špicí jsem zakotvil a na jemný smáčkový dropshot vytahal necelou desítku placek větších než talíř. To je docela slušná velikost. Platýzi se totiž tady často loví místními lovci na položenou ze břehu. Velikost takových ryb je však jako dlaň.

Platýz na drop shot Pulec Ostnitý Hvězdice - na pilkin častý úlovek

Ale moje cílová ryba byla (zejména při druhé návštěvě) treska. Chytali jsme tresky pokaždé na stejném místě, ale zatímco první rok měla jen jediná chycená ryba přes padesát centimetrů, tak při druhé výpravě byla tahle míra spíš tou dolní. Ryby okolo sedmdesátky nebyly výjimkou a viděli jsme ulovenou i devadesátku, což už je slušný kus třeba i na takové střední Norsko, na Baltu se takové ryby moc často nevidí.

Treska obecná - dorsch Letos se velikost i počet ryb zvýšili Honza bodoval hlavně při trolingu

Pro lov tresek je důležité na Fehmarnu v průlivu sledovat proudění vody. Jakmile se voda s přílivem či odlivem dá do pohybu, tresky se pustí hltavě do všeho, co jim nade dnem alespoň trochu připomene kraba. Důležitá je tedy velikost a váha jigové hlavy - taková, abyste v proudu dostali nástrahu na dno, barva ideálně oranžová a ten správný pohyb. Jak důležité jsou všechny ty složky mixu, mi ukazoval Martin, když při lovu na stejném místě na prakticy stejnou nástrahu měl rybu na každý druhý nához, zatímco já jsem za tu hodinu přílivového proudění vytáhl pouhé tři kousky. A když jsem konečně vyladil pohyb a začal chytat, tak stačilo přezbrojit třeba na modrou barvu a bylo zase okamžitě po záběrech.

Martin mne přechytával rozdílem třídy
Martin mne přechytával rozdílem třídy.

Kajak, člun nebo ze břehu?

Mořáky a jehly zde budete nejlépe chytat ze břehu. Počítejte s tím, že zejména o víkendech nebudete u vody sami. Na hotspotech (blízko nemnoha plážových parkovišť) se hlavně k večeru a o víkendech budou koncentrovat další rybáři. Někteří vláčí, občas se někdo objeví s mušákem, ale místní nejvíc bobkaří s jakýmisi parodiemi na surfové pruty.

Úplně první rybu na Fehmarnu chytil táta na starou rotačku. Druhého pstroužka chytil hned potom Martin. Na hotspotech stojí v sobotu rybáři kousek u sebe.

První rok jsme si vzali dva kajaky a ty se poměrně osvědčily pro lov tresek. Proto si kluci brali o rok později i čluny. Jardův nafukovák s motorem se ukázal jako docela mobilní, víceméně s ním šlo přes ostrov přejíždět z místa na místo jako s kajaky. Pro druhou loď - velkou motorovou pramici bylo nutné zajistit kotviště a sjezd do vody. Marín je na ostrově několik, pro chytání pod mostem je nejlepší ta ve Fehmarnsundu. Kotviště ale něco stojí, počítejte s cenou okolo šedesáti euro na týden.

Pro chytání tresek v průlivu z kajaku budete potřebovat kotvu a to pořádnou. Proud se tu může udělat tak silný, že vás kiloapůlka prostě neudrží. Dno je písčité a i zasekávací kotvička v něm bude jen vyrývat brázdu, vy ale pojedete pryč. Určitě doporučuji pouštět se do kotvení až po nasbírání pár zkušeností s kotvením v řece. Já osobně jsem tu první rok udělal kotevní maturitu a dvakrát to bylo skoro na koupel. Z úplného stojáku se to na divokou řeku změní v průlivu během necelé hodinky a když budete zabraní do lovu, možná si toho ani nevšimnete a může být pozdě.

Mimochodem, kotvení v průlivu pod mostem je pro lodě zakázáno, motorové čluny tu loví z driftu. Kotvící kajaky ale místní policejní člun ignoroval a káral pouze větší kotvící lodě.

Vřele doporučuji - berte si ke kajaku přepravní kolečka, i když to bude od auta k vodě pár kroků. Jeden den se nám k silnému proudu přidal ve stejném směru i vítr. Všechny naše pokusy to přepádlovat přímo byly marné a nás to táhlo na volné moře. Museli jsme se probojovat ke břehu a po souši pak kajaky přetáhnout k autům více než kilometr.

Tandemové kotvení v závěsu. Burlak Martin táhne kajaky ke vzdálenému parkovišti. Břehy jsou tu různorodé, od šutráků, přes kamínky k písku.

Povolenky a krám

K chytání na Fehmarnu budete potřebovat povolenky. Ty obstaráte buď na radnici (Bürgerbüro Fehmarn, Bahnhofstraße 5), nebo u hafenmajstra (správce přístavu) nebo v rybářském obchůdku v hlavním městečku Berg auf Fehmarn (www.fehmarn-tackle.de, Mühlenstraße 8). Tady taky můžete dokoupit nějaké vybavení, ale spíš si sežeňte vše potřebné předem. Výběr má velmi omezený, humpolácký a ceny poměrně vysoké. Nečekejte žádné specialisty na lov mořáků, ale megaolova na surfové chytání pidiplatýzů a pilkery a dvacítky gumy jak na lofoty.

Ještě jedna jehla Jarda z neúspěchu na tutovém místě propadal depresi. Honzův šlapák Hobie se pro troling výborně osvědčil.

Video

Odkazy



Reklama

Entropie - profesionální tvorba www stránek